Protahování - dynamické vs. statické

19.05.2022

 Jak jste na tom s protahováním? Děláte/neděláte? Víte, jaký je rozdíl mezi statickým a dynamickým protažením? Něco málo si k tomu povíme v následujících řádcích.

Z důvodu předcházení případného zranění, by každé pohybové aktivitě mělo předcházet protažení nebo-li strečink. Jinak by tomu nemělo být ani po dokončení pohybové aktivity.

Dynamické vs. Statické protažení

Před zahájením tréninku je vhodné svaly zahřát a dynamicky protáhnout. V rámci dynamického strečinku protahujeme svaly pomocí kontrolovaných pohybů v nízké a střední rychlosti. Může se jednat také o pohyby, které vycházejí z aktivity, kterou se chystáme provádět. Vycházíme z neutrálního postavení do požadovaného rozsahu pohybu a zpět. Nejdeme do bolestivých poloh ani za hranici kloubního rozsahu. Konkrétní cvik by měl být proveden alespoň 10x. Dynamický strečink zvyšuje pružnost svalu, zvyšuje výkonnost a snižuje riziko zranění. Má také pozitivní vliv na sílu, koordinaci a flexibilitu. Tento druh protahování je možné dělat i po pohybové aktivitě.

Při statickém protažení je sval protahován v krajní pozici, ve které však ještě necítíme bolest, ale vnímáme příjemný tah. V této pozici setrváme alespoň 20 - 30s, v průběhu plynule dýcháme. Statickým strečinkem můžeme zvýšit rozsah pohybu rychleji než u strečinku dynamického, na druhou stranu může nepříznivě ovlivnit výkony u sportů, kde je potřebná síla a vytrvalost. Proto je statický strečink volbou až po pohybové aktivitě.

Jaké benefity nám strečink přináší?

- snížení svalového napětí

- udržení/zlepšení rozsahu pohybu

- relaxace

- prevence úrazů

- součást rozcvičení nebo po skončení pohybové aktivity

- uvědomování si vlastního těla

- snížení svalové únavy/bolesti

- zlepšení regenerace

Nevíte si sami rady? Nevadí. Můžete se na nás obrátit a domluvit si termín fyzioterapie, kde Vám poradíme s Vašim konkrétním problémem. Obrátit se na nás můžete telefonicky na čísle: 702 041 811 nebo na e-mail: fyzio@neutrorehab.cz

První titulek

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam.

Druhý titulek

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam.

Nadpis textu

Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi.

Klikněte a můžete začít psát. Voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia.